Praca z elastomerami na gorąco
Elastomery mają bardzo szerokie zastosowanie. Spotkamy je między innymi w przemyśle samochodowym, budownictwie, przemyśle obuwniczym czy nawet medycynie. Są to polimery posiadające pewną sprężystość i elastyczność. Po odkształceniu (zgniecieniu, rozciągnięciu) wracają do swojego pierwotnego kształtu. Są wyjątkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie, wysokie temperatury i wodoodporne.
W budownictwie powłoki natryskowe na bazie elastomerów stają się coraz bardziej popularne. Dlaczego jednak wiele osób zachwala nakładanie elastomerów na gorąco?
Odpowiednie urządzenia natryskowe pozwolą nałożyć elastomer na gorąco
Na gorąco nakładane bywają takie elastomery jak na przykład membrana polimocznikowa (zwykle stosowana w celu hydroizolacji powierzchni). Takie elastomery kładzie się też na powłoki dachowe. Co daje praca z elastomerami na gorąco? Można wykorzystać fakt, że roztopiony, płynny elastomer tego typu daje się łatwo nanieść na powierzchnię za pomocą urządzenia natryskowego. Jednak po nałożeniu, w temperaturze pokojowej, substancja staje się ciałem stałym, o wyżej omówionych zaletach i elastyczności.
Jakie są zalety natryskowego nakładania elastomerów?
Pistolety natryskowe pozwalają na szczelne pokrycie nawet najbardziej skomplikowanych kształtów czy uszkodzonych powierzchni. Uzyskujemy w ten sposób warstwę, która zapewnia świetną izolację termiczną i akustyczną. Wykazuje także, jak wspominaliśmy, doskonałe właściwości hydroizolacyjne. Jest odporna na wysokie temperatury (mając bardzo wysoką temperaturę topnienia, nie do osiągnięcia w domowych warunkach lub nawet w przypadku pożaru) czy promieniowanie UV. Oraz, co bardzo istotne w przypadku każdego remontu czy budowy, szybko się nakłada i jest niemal natychmiast gotowa.
Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Blog